TGF 24 TEMMUZ´UN ÖNEMİNE VURGU YAPTI
Basın Bayramı veya Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü, Türkiye´de sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanan önemli gündür. O nedenle 24 Temmuz´u “Basın Özgürlük Ve Dayanışma Günü” Olarak Kutluyoruz
Tarih: 24.7.2022 13:15:27/ 965okunma / 0yorum

Basın Bayramı veya Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü, Türkiye´de sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanan önemli gündür.

O nedenle 24 Temmuz´u “Basın Özgürlük Ve Dayanışma Günü” Olarak Kutluyoruz

TGF ÇOK GÜÇLÜ BİR MESLEK ÇATISIDIR

Türkiye Gazeteciler Federasyonu merkezi Ankara´da bulunan, basın mensuplarının haklarını koruyan ve kollayan en mücadeleci sivil toplum örgütlerinin başında geliyor

Trakya´yı temsilen son seçimlerde TGF Yönetim Kuruluna seçilen ve Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen gazeteci Necmi Işıksal´da ülkemizin dört bir köşesini gezerek TGF´nin çalışmalarına katkı sağlıyor

Gazeteci Işıksal bugün basının getirildiği noktada bırakın sansürün kaldırılmasını getirilen daha da ağır maddelerle gazetecilerin elinin kolunun bağlandığını ifade etti

Örneğin; çok önemli haberlerde uygulanması istenen “GİZLİLİK KARARI´nın” gazetecilerin önüne büyük bir sansür maddesi olarak konulduğunu ifade eden Işıksal, haberin detayları hakkında yorum yapamadıkları için kamuoyu karşısında da pasif düştüklerini ifade etti

TGF Genel Başkan Yardımcısı Necmi Işıksal, ‘gizlilik kararına´ şu sözleriyle açıklık getirdi:

“Koyulan ‘gizlilik kararına´ şehrimizden bir örnek vermek gerekirse; özel bir hastane sahibi, çalışanları ve üniversite hastanesinin doktorları büyük bir vurgun ve görevi kötüye kullanma vakasına isimleri karışıp tutuklanarak cezaevine konuldu.

Olayda en fazla adı geçen siyasi bağlantılı bir şahsın serbest bırakılması ise büyük tepkilere yol açtı

Kamuoyu bu olayı merak edip, doğal olarak gazetelerin sütunlarında veya gazetecilerin sosyal medya hesaplarında detaylar aradı ancak maalesef bulamadı

Çünkü koyulan ‘gizlilik kararı´ gereği tek bir gazeteci bu olayı sütunlarına taşıyamadı. Bu sansürün dik alası değil de nedir” dedi

TGF GENEL BAŞKANI KARACA ANADOLU´YU KARIŞ KARIŞ GEZİYOR

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca Basında sansürün ilk kez kaldırılışının 113. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, ‘´ gazetecilerin temel hak ve özgürlüklerini kısıtlayıcı, düşünceyi ifade özgürlüğünü yok edici, halkın haber alma ve bilgi edinme hakkını ortadan kaldıracak önlemlere başvurulmaması çok önemlidir” diyerek sansürün kaldırılmasına dikkat çekti

Karaca ve ekibi Anadolu´yu karış karış gezerek gazetecilerin sorunlarını yerinde görüp hazırladığı raporları ülkenin ilgili siyasetçilerine ve bürokratlarına ulaştırarak basının gözü kulağı ve sesi olmaya devam ediyor

Karaca; Sansür artık günümüzde kalmasa da şekil değiştirerek baskıcı rejim şeklinde üstü kapalı uygulanmaktadır.

Bizler her şeye rağmen 24 Temmuzu bundan böyle Basın Bayramı yerine Basın Özgürlük ve Dayanışma Günü olarak kutlamak istiyoruz´´ dedi.

DOLAYLI VEYA DOLAYSIZ ŞEKİLDE SÜRMEKTEDİR

Karaca açıklamasının devamında şunları söyledi; “24 Temmuz 1908 yılında ülkenin gelişmesi için atılmış en büyük adımlardan biri olan basında sansürün kaldırılması ile birlikte günümüze kadar gelen şartlar dahilindeki gazetecilerin özgürlükleri ile alakalı gelişmeler ve bunun yanı sıra yetersiz kalan kanunlar gazetecileri zor duruma düşürmüştür.

Basın susturularak değil, özgürleştirilirse demokrasinin gereği yapılmış olur.

Biz bir yanda sansürün kaldırılışını kutlarken, diğer yanda günümüzde sansür maalesef dolaylı veya dolaysız şekilde sürmektedir.

Bu bağlamda gazetecilerin temel hak ve özgürlüklerini kısıtlayıcı, düşünceyi ifade özgürlüğünü yok edici, halkın haber alma ve bilgi edinme hakkını ortadan kaldıracak önlemlere başvurulmaması çok önemlidir.

Buna bağlı olarak vurgulamak isteriz ki, ülkemizde gazetecilik faaliyetlerinden ötürü tutuklu bulunan meslektaşlarımızın ellerinden haksız yere alındığına inandığımız özgürlüklerinin geri verilmesini bir kez daha talep ediyoruz.

TGF, gazetecilerin ve düşünsel faaliyetlerinden ötürü tutuklu yargılanan meslektaşlarımızın her zaman ´özgür´ yargılanmalarını savunmakta, ancak suçları kesinleştiği anda cezalarını çekmeleri gerektiğine inanmaktadır.

Bütün bu söylediklerimiz ancak çıkartılacak yeni bir “Basın Meslek Yasası” ile düzenlenebilir.

Halkımızın haber alma özgürlüğü anlamına gelen, gerçek basın özgürlüğüne kavuşuncaya kadar mücadelemize TGF olarak devam edeceğiz” Basın meslek ilkelerine uygun, kişi hak ve hürriyetlerine saygılı, tarafsız ve objektif bir yayıncılık anlayışı; toplumda basına güveni artırmasının yanında, kamuoyunun yanlış bilgilendirilerek yönlendirilmesinin ve dezenformasyonun önüne geçilmelidir.

Toplumsal değerlere saygılı, sorumluluk bilinci içinde, tarafsız bir anlayışla görevini yerine getiren özgür basın, demokratik toplum düzeninin korunmasının en büyük güvencesidir.

TBMM KANUN TEKLİFİNDE BAZI DEĞİŞİKLİKLER YAPMALIDIR!

TBMM´de görüşülmesi ertelenen 40 maddelik “Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” her ne kadar basın sektörüne bazı değerler katmış olsa da birçok maddesinde düzenleme yapılması gerekmektedir. Bunu bir kez daha yineleyerek yüce meclisimizden konuya hassasiyet göstermelerini istiyoruz.

GAZETELER ŞEHİRLERİN ARŞİVİDİR

Bugün geldiğimiz bu noktada özellikle yerel basınımızın karşı karşıya kaldığı var olma mücadelesi basınımız adına gelecek kaygısı taşımamıza sebep olmaktadır. Yerel basının gelişen teknoloji ve dijital medya unsuru nedeniyle yaşamaları neredeyse güçleşmiştir.

Yerel basınımıza destek olunması ve yaşatılması için adeta can suyu niteliği taşıyan desteklerin devam etmesi şehirlerimizin arşivi olan gazetelerimiz için büyük bir önem arz etmektedir´´ Bu vesileyle, bıkmadan, usanmadan, zor koşullarda, büyük bir özveriyle görevlerini yerine getiren tüm basın mensuplarımızın 24 Temmuz Basın Özgürlük ve Dayanışma Gününü kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılar dileriz.

 /resimler/2022-7/24/1317530942863.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TEMMUZ ÖNEMİNE VURGU YAPTI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Vizyondaki Filmler
Tekirdağ için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:39 08:26 13:23 15:43 18:02 19:35
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bir kavme su dağıtan,onların hepsinden sonra su içeçektir.

Hz. Muhammed
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair Dante’nin portresidir.

İlginç Bilgiler 4
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
SAYFA EDİTÖRÜ

olayaktif@hotmail.com

RESMİ İLAN

Şuan herhangi bir ilan bulunmamaktadır.

İLETİŞİM

 Telefon  : 0 282 262 50 20

 GSM       : 0 538 501 00 00

 E-posta : olayaktif@hotmail.com