ÖZCAN; KADİR ALBAYRAK VE ONA BAĞLI TESKİ´Yİ YERDEN YERE VURDU!...
Malkara ilçesinin Tilkidere – Kocadere isimleri ile anılan derelerindeki balık ölümleri ile başlayan çevre problemlerine Aktif Haber Ajansımıza bağlı mecralarda yer vermiştik Bölgede yaşanan çevre katliamı ile ilgili yaşanan sıkıntıyı dile getiren Çimendere kırsal mahalle muhtarı Tolga Güngör´ün “Maybi denen bir fabrika derelerimizi katlediyor” şeklinde veryansını üzerine haberler ülke gündemine düşmüştü.
Tarih: 17.6.2021 16:38:31/ 181okunma / 0yorum

Malkara ilçesinin Tilkidere – Kocadere isimleri ile anılan derelerindeki balık ölümleri ile başlayan çevre problemlerine Aktif Haber Ajansımıza bağlı mecralarda yer vermiştik

Bölgede yaşanan çevre katliamı ile ilgili yaşanan sıkıntıyı dile getiren Çimendere kırsal mahalle muhtarı Tolga Güngör´ün “Maybi denen bir fabrika derelerimizi katlediyor” şeklinde veryansını üzerine haberler ülke gündemine düşmüştü.

Yaptığımız haberler ulusal kanallarda ana haber bültenlerinde yer almasının ardından bugün basın toplantısı düzenleyen Akparti il Başkanı Mestan Özcan Malkara Akparti İlçe Başkanı Gökhan Şentürk yaptıkları açıklamada gerçek suçlunun söz konusu fabrikanın değil, Tekirdağ CHP´li Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak´a bağlı TESKİ Kurumu olduğunu iddia ederek tüm belgeleri basınla paylaştılar

Bölgedeki sorunu ulusal basına taşıyan Tekirdağ CHP´li Milletvekili İlhami Özcan Aygun tek suçlunun Maybi süt ürünleri fabrikası ve onu denetlemeyen Akparti bürokratlarıdır derken, Akparti İl Başkanı Mestan Özcan ise tek suçlunun TESKİ kurumu olduğunun ısrarla altını çizdi

Bu noktaya özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum diyen Özcan, bu CHP´li muhalif vekil, her konuda olduğu gibi hiç bir araştırma yapmadan hükmetimizi eleştirmektedir. Şimdi ben ve ekibim önce bu derelerin muhtelif yerlerinden alınan numunelerinin analiz sonuçlarını bir buçuk yıldır laboratuvarlarda incelendiğini biliyoruz.

Şimdi buradaki sorunun ne olduğunu sizlere kısaca tarif etmek istiyorum, bahsi geçen derelere MAYBİ ( Malkara Birlik Süt ve Süt Mamulleri A.Ş.) Alaybey, Balabancık, Çimendere, Emirali, Çınarlıdere, Sağlamtaş, Aksaka ve Ballı Mahallelerimizden Endüstriyel ve Evsel atıklar deşarj olmaktadır. Burada özellikle bu bölgede yaşayan insanların birçoğu derede ki sorunun MAYBİ den kaynaklı olduğunu zannetmektedir.

Bu sebeple ile MAYBİ adlı işletme sık sık şikayet konusu olmaktadır. Bu şikayetler neticesinde Tekirdağ Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tam iki yıldır bu işletmeyi haberli habersiz denetlemektedir. Ben Çevre ve Şehircilik il müdürlüğünden bu yapılan analizlerin ve denetlemelerin sonuçlarını öğrendim. İşletmeye ait yapılan denetimler neticesinde;

İşletmeye ait 450 m3 /gün kapasiteli fiziksel, kimyasal ve biyolojik atık su arıtma tesisinin bulunduğu ve çalışır durumda olduğu tespit edilmiştir. Arıtma çamurlarının bertarafa gönderildiği tespit edilmiş ve atıksu arıtma tesisi çıkışından numune alınarak analize gönderilmiştir.

Ben size şimdi Çevre İl Müdürlüğünden aldığım bilgiyi paylaşmak istiyorum. "Söz konusu işletme Müdürlüğümüzce her yıl atıksu numunesi alınarak denetime tabi tutulmakta olup 2020 yılında beş defa atıksu numunesi alınmak üzere denetlenmiş ve numunelerin tamamı,

Su kirliliği kontrol yönetmeliğinde belirtilen sınır değerleri sağlamıştır. Bununla birlikte 02. 06. 2020 tarihi itibari ile adı geçen işletmenin atıksularını ÇOKAL havzası dışına çıkarması gerektiği, havza dışına çıkarılıncaya kadar ise sürekli atıksu izleme sistemi ile havzaya deşarjının sürekli ve online kontrol edilmesine karar verilmiştir. ÇOKAL havzasında bulunan derelerden alınan numune sonuçlarının incelenmesi ve havzadaki mevcut durum değerlendirildiğinde derelerde zaman zaman meydana gelen kirlilik oluşumlarının, evsel ve endüstriyel baskılardan olduğu görülmekte, mevsimsel değişikliğe bağlı olarak her yıl Mayıs- Haziran aylarında ani sıcaklık değişimlerinde derelerde su sıcaklık seviyesinin azalması ile birlikte durgu yerlerde renk değişiklikleri ile birlikte ötrafikasyon artmakta ve neticesinde derede ki çözünmüş oksijenin düştüğünden bölüm bölüm balık ölümleri gerçekleştiği görülmektedir.

Barajı ve dereleri etkileyen evsel baskılar ile ilgili olarak ise Müdürlüğümüzce konu her yıl TESKİ Genel Müdürlüğü´ne bildirilmiş olmasına rağmen;

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı, (TESKİ Genel Müdürlüğü) tarafından içme suyu temini sağlanan ÇOKAL Barajı havzasında bulunan 13 mahalleden oluşan yerleşim yerlerinin mevcut evsel atıksu kanal hatlarının, köy tüzel kişiliği döneminde yapılmış, eski hatlardan oluştuğu bu sorunun çözümüne yönelik olarak havza koruma alanında kalan yerleşim yerlerine ait atıksuların havza dışına çıkarılmasıyla ilgili projelendirme çalışmalarının tamamlanarak yatırım programına alındığı 2018 yılında Müdürlüğümüze bildirilmiş, ancak yerleşim yerlerinden kaynaklanan evsel atıksuların arttırılarak havza dışına çıkarılmasına yönelik bir çalışma ilgili su ve kanalizasyon idaresi tarafından günümüze kadar yapılmamıştır.

Burada yukarıda saydığımız köyden dönen mahallelerin tümünün tüm kanalizasyon atıklarının da ismi geçen derelere arıtılmadan salındığı tespit edilmiştir.

Elbette bu mahallelerin kanalizasyon sorumluluğu ve arıtılması meselesi, TESKİ ye ( Tekirdağ Su Kanalizasyon İdaresi) dolayısı ile Büyükşehir belediyesine aittir.

12.07.2017 tarihin de vali yardımcısı Suat YILDIZ başkanlığında gerçekleştirilen, “ÇOKAL BARAJ GÖLETİNDE MEYDANA GEBLEN BALIK ÖLÜMLERİ” konulu ve 06 Kasım 2017 tarihli “ İL SU YÖNETİMİ KOORDİNASYONU” toplantılarında söz konusu işletmelerin atık sularının ön arıtım ile TEKİRDAĞ-TESKİ idaresi Genel Müdürlüğüne ait kanalizasyon sistemine bağlanması çalışmalarının 2017-2018 yatırım planına alınacağına ilişkin kararlar alınmıştır.

TESKİ tarafından hazırlanan ve 14.05.2015 tarihli ve 2015/17-18 sayılı TESKİ Genel Kurul Kararı ile onaylanarak yürürlüğe giren içme suyu Havzaları Koruma Yönetmeliği´be göre kaynak ve yeraltı suyu Havzaları Koruma esasları, kapsamında içme ve kullanma suyu temin edilen su kaynaklarında ve havzasında suların kirlenmesine neden olabilecek faaliyetlere izin verilmemekle birlikte her çeşit atıksuyun havza dışına çıkarılması esas hüküm altına alınmıştır.

Bu itibarla, Valiliğimize (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) intikal eden şikayetlere de konu olan işletmeden kaynaklanan atıksuların nihai deşarj yerinin içme ve kullanma suyu temin edilen COKAL Barajı olması sebebiyle, Malkara Birlik Süt ve Süt Mamülleri A.Ş.´drn kaynaklanan atıksuların ön arıtım sonrası kanalizasyona bağlantısı ve havza dışına çıkarılması konusunda TESKİ üzerine düşen vazifeyi yerine getirmemiştir.Ayrica TESKİ köylerin kanalizasyon bağlantıları konusunda da geç kalmış bu ödevini yerine getirememistir."

Evet Değerli Hemşehrilerim, kıymetli basın mensuplarımız, Şu anda bu sorunu çok sayıda vidanjör kullanarak çözmeye çalışsada, teknik olarak bunun mümkün olmayacağını hepimiz bilmekteyiz. Burada bir sorun var ve sorunun müsebbibi TESKİ dir. Hal böyle iken Muhalefet Milletvekilinin Gelip buraya şhow yapması bırakın bir milletvekilini, aklı selim bir insanın yapacağı iş değildir.

AK PARTİ İl Basknalığı bu YALAN SİYASETİ´ne sahada asla izin vermeyecektir.

Vatandaşlarımızı her daim doğru bilgi ile bilgilendirmek bizim aslı görevimizdir, YALAN SİYASETİNİZLE SHOW YAPMANIZA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ.

 /resimler/2021-6/17/1640334328476.jpg/resimler/2021-6/17/1640462141241.jpg/resimler/2021-6/17/1640597297713.jpg
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TGF : MECLİSTE YENİ BİR YASA DÜZENLENMELİ
TGF : MECLİSTE YENİ BİR YASA DÜZENLENMELİ
Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Başkanı Yılmaz Karaca TBMM´den medya kuruluşları ve gazetecileri kapsayan bir destek paketi çıkarılmasını önerdi. Son 5 yılda 900´e yakın gazetenin kapatıldığını vurgulayan Karaca, sorunun kesin çözümü için BİK, İletişim Başkanlığı ve meslek örgütlerinin bir araya gelmesi gerektiğini de belirtti. karaca şunları söyledi:
FEDERASYONUMUZ BASIN KONSEYİNDE TEMSİL HAKKI BULDU
FEDERASYONUMUZ BASIN KONSEYİNDE TEMSİL HAKKI BULDU
Basın Konseyi seçimleri İstanbul´da yapılarak üç dönemdir Başkanlığını yapan Pınar Türenç tekrar güven tazeledi
Atatürk ölümünün 83. yılında doğduğu evde anıldı
Atatürk ölümünün 83. yılında doğduğu evde anıldı
Süleymanpaşa Belediyesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü, ölümünün 83´üncü yılında, doğduğu evde düzenlenen anma töreni için Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, belediye meclis üyeleri ve gazetecilerden oluşan kafileyle Selanik´e gitti.
BÜYÜK İŞLERE İMZA ATTI..
BÜYÜK İŞLERE İMZA ATTI..
Tekirdağ Emniyet Müdürü Hakan Fındık göreve geldiği kısa sürede büyük işlere imza attı Uyuşturucu suçlarının üzerine giden emniyet teşkilatı 11 ilçede uyuşturucu satıcılarına göz açtırmazken yargının önüne koyduğu bir çok kişi tutuklanarak cezaevine konuldu
KAHVECİLER BAŞKANINI SEÇİYOR
KAHVECİLER BAŞKANINI SEÇİYOR
ERKAN KOÇ BENDE ADAYIM DEDİ
EDİRNE VALİSİNDEN TIK YOK!…
EDİRNE VALİSİNDEN TIK YOK!…
Edirne´nin Çömlekakpınar köyünde bentonit ocağı işletmek isteyen bir firmanın izinsiz kazıları hakkında devletin tüm kademelerine yayınladığımız haberleri ileterek gerekli şikayetlerde bulunmuştuk
Vizyondaki Filmler
Tekirdağ için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:39 08:26 13:23 15:43 18:02 19:35
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bize karşı silah taşıyan, bizden değildir

Hz. Muhammed
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar. -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır.

İlginç Bilgiler 2
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız.

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
SAYFA EDİTÖRÜ

olayaktif@hotmail.com

RESMİ İLAN

Şuan herhangi bir ilan bulunmamaktadır.

İLETİŞİM

 Telefon  : 0 282 262 50 20

 GSM       : 0 538 501 00 00

 E-posta : olayaktif@hotmail.com