BALKAN ÜLKELERİ YEREL YÖNETİMLER İŞBİRLİĞİ ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
BAŞKAN ALBAYRAK: “BALKAN ÜLKELERİ İLE İŞBİRLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİNDE TEKİRDAĞ MERKEZ ÜSSÜ OLMAYA ADAYDIR”
Tarih: 23.3.2021 08:13:07/ 2078okunma / 0yorum

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından, Balkan Ülkeleri ile dostluk alanının pekiştirilmesi ve işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla organize edilen ‘Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı´ Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun katılımı ile Tekirdağ´ın Süleymapaşa İlçesinde gerçekleştirildi.

Sırbistan, Kosova, Moldova, Mekadonya, Romanya, Yunanistan ve Karadağ´dan belediye başkanları düzeyinde 17 katılımcı, Türkiye´den Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve Çanakkale il ve ilçe belediye başkanları ile balkan derneklerinin başkan ve tesmilcileri dahil 183 kişi olmak üzere toplam 200 katılımcının yer aldığı ‘Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı´nın açılış konuşmasını Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak gerçekleştirdi.

BAŞKAN ALBAYRAK: “BALKAN ÜLKELERİ İLE İŞBİRLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİNDE TEKİRDAĞ MERKEZ ÜSSÜ OLMAYA ADAYDIR”

Başkan Albayrak konuşmasında Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı´na ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, “Tekirdağ olarak Balkan ülkeleri ile sadece coğrafi değil, kültürel, tarihsel ve ekonomik anlamda da kökleri seneler öncesine dayanan güçlü bağlarımız var. Tekirdağ, Anadolu´dan Balkanlara; Balkanlar´dan Anadolu´ya göçte güzergâh olmuş ve buraya yerleşen herkesi bağrına basmıştır. Bütünü itibari ile Tekirdağ, Balkan kökenli vatandaşlarımızın en yoğun yaşadığı kentlerden bir tanesidir. Balkan kökenli vatandaşlarımızın ve hala Balkanlar´da yaşamakta olan soydaşlarımızın varlığı komşu ülkelerle olan ilişkilerimizin geliştirilmesi konusunda zengin imkânlar sunmaktadır. Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk´ün ‘Yurtta Barış, Cihanda Barış´ ilkesi doğrultusunda tüm dünya ülkeleriyle olduğu gibi Balkan ülkeleri ile de kültürel, sosyal ve ekonomik ilişkilerimiz daha da güçlendirilmelidir. Bu alanda yapılacak çalışmalarda Tekirdağ bir merkez üssü olmaya adaydır. Biz de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak bu uğurda tüm imkânlarımızı seferber etmeye hazırız. Aynı zamanda Trakya Belediyeler Birliği´nin de başkanı olarak Yunanistan, Bulgaristan ve diğer ülkelerle ortak çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Balkan Ülkeleri, Komşu Ülkeler Daire Başkanlığı oluşturacağız. İnanıyorum ki; Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak düzenlendiğimiz Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı ikili ilişkilerin ilerletilmesinde katılımcıların yolunu açacak ve işbirliğinin geliştirilmesine de katkı sağlayacaktır. Yüzünü güneşe dönen insanların diyarı Tekirdağ´da düzenlenen çalıştaya mensubu olmaktan gurur duyduğum Cumhuriyet Halk Partisi´nin üst yönetiminin, Cumhuriyet Halk Partili il ve ilçe belediyelerinin katılması bu büyük camianın Balkanlarla olan ilişkilere verdiği önemin büyük bir göstergesidir. Türkiye´nin medeniyetler beşiği olduğu gerçeğinden hareketle halkımızın tüm kesimlerini kocaman yüreği ile kucaklayan Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, CHP bünyesinde Balkan Masası kurarak kültür mozaiğinin önemli bir parçası olan Balkan kökenli vatandaşlarımıza ve Balkanlar´a verdiği önemi açık bir şekilde ortaya koymuştur. Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayımıza büyük katkı sunan ve katılımlarıyla onurlandıran Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu´na en samimi duygularımla teşekkür ediyorum. Son derece yararlı olacağına inandığım Balkan Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı´na ülkemizden ve Balkan ülkelerinden katılan yerel yönetim kurumlarının değerli temsilcilerine ve ayrıca bu büyük organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyor. Çalıştayın hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEYİT TORUN: “BALKAN COĞRAFYASINDAKİ DAYANIŞMAYI VE İŞBİRLİĞİNİ ARTIRMAK BİZİM TEMEL ARZUMUZDUR”

Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun konuşmasında, “Yerel yönetimler vatandaşa en yakın demokratik hizmet kurumları olup demokrasilerin de vazgeçilmez, yeri doldurulmaz unsurlarıdır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye´nin dört bir yanındaki belediyelerimizde katılımcı demokrasiyi daha ileriye taşımak, vatandaşlarımızın yönetim süreçlerine etkin bir şekilde katılmalarını sağlamak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Şeffaf belediyecilik anlayışını ilke edinerek vatandaşın vergilerinden oluşan harcamaların hesabını da vatandaşımıza veriyoruz. Balkan Coğrafyasındaki kardeşlerimizle dayanışma alanını geliştirmek, işbirliği imkanını artırmak ve gönül bağımızı pekiştirmek için büyük bir kararlılıkla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Genel Başkan Yardımcımız Faik Öztrak başkanlığındaki Balkan Masası ile de faaliyetlerimize devam ediyoruz. Yerel yönetimlerimiz arasındaki bağı kuvvetlendirmek, bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmak, Balkan Coğrafyasındaki dayanışmayı artırmak bizim temel arzumuzdur. Bu doğrultuda bugün gerçekleştirilen bu çalıştayın oldukça yararlı olacağını düşünüyorum” dedi.

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE BALKAN MASASI BAŞKANI FAİK ÖZTRAK: “BÖLGEYLE İLİŞKİLERİN VE BİRLİKTELİKLERİN HEM BALKANLAR´DA HEM DE ÜLKEMİZDE ÖNEMLİ KÜLTÜREL, SOSYAL, SİYASİ YANSIMALARI OLMAKTADIR”

Çalıştayda bir diğer konuşmayı gerçekleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı, Balkan Masası Başkanı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak ise, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyemizin düzenlemiş olduğu Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı´na katılmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Bu çalıştayın Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve Çanakkale bölgesindeki belediyelerimizin Balkanlar´daki belediyeler ile işbirliği faaliyetlerine somut bir zemin oluşturmasını bekliyoruz. Balkanlar tarihi, coğrafi, kültürel ve insani boyutlarıyla ülkemiz için stratejik bir öneme sahiptir. Balkanlar, geri göçler nedeniyle ulusumuzu şekillendiren tarihi süreçte çok özel bir konumdadır. Bölgeyle ilişkilerin ve birlikteliklerin hem Balkanlar´da hem de ülkemizde önemli kültürel, sosyal, siyasi yansımaları olmaktadır. Bu ilişkiler aynı zamanda Avrupa Birliği üyeliği anlamında da geleceğe dönük büyük bir potansiyel teşkil etmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi´nde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu´nun talimatları ile kurulan Balkan Masası bu önemli faaliyetleri destekleyecek, her türlü kolaylaştırıcılığı ve koordinasyon desteğini verecektir. Ben bugün bu toplantının gerçekleşmesinde büyük emeği geçen Balkan Masası sorumluları arkadaşlarıma teşekkürlerimi iletiyorum. Yine bu toplantı kardeş belediyecilik faaliyetleri açısından önemli bir zemin teşkil etmektedir. Bu girişimleri de bütün gücümüzle destekliyoruz. Toplantıya komşu ülkelerimizden çeşitli belediye başkanlarımızı davet ettik. Hemen hemen hepsinden olumlu yanıt aldık. Başta Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak olmak üzere tüm belediye başkanlarımıza buradan bir kez daha teşekkür ediyoruz. Burada çeşitli çalışma grupları faaliyet gösterecektir. Bu çalışma gruplarının insana dokunan, Balkanlar´daki komşu ve akrabalarımızla, belediyelerimiz ve hemşerilerimizin oluşturduğu sivil toplum kuruluşları arasındaki ilişkileri geliştiren, verimli bir işbirliği sürecinde bir kilometre taşı olacağına, buradan çıkan projelerin hızla hayata geçeceğine inanıyoruz. Başta çalıştayımızı onurlandıran CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere çalıştayı düzenleyen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak´a, destek veren il ve ilçe belediye başkanlarımıza, katkı veren il ve ilçe başkanlarımıza, örgütlerimize, Balkan Masası sorumlularına ve tabi en fazla da toplantıya katılan konuk belediye başkanlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımızın önde gelen yöneticilerine teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.” Şeklinde konuştu.

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU: “EN BÜYÜK DİLEĞİM, HER BİR BELEDİYEMİZİN BALKAN COĞRAFYASINDAN KARDEŞ BELEDİYESİ OLSUN”

Çalıştayda son olarak kürsüye gelen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, böyle bir çalıştayın düzenlenmesinden son derece memnun olduğunu dle getirerek, “Bu yıl İstiklal Marşımızın 100. Yılını kutluyoruz. Bu vesile ile İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy´un ata, dede yurdu İpek´in kıymetli belediye başkanını da aramızda görmekten son derece mutluyuz. Balkanlar ve Rumeli Türkiye için uzak diyarlar değil. Balklanlar ve Rumeli ile güçlü tarihsel ve gönül bağlarımız var. Bugün ülkemiz nüfusunun 30 Milyonu balkan kökenli. Kurduğumuz Balkan Masası bu anlamda önemli çalışmalara imza atmaktadır. Balkanlardaki yerel yönetimlerle başta kültür, gençlik ve ekonomi olmak üzere pekçok farklı alanda yapılabilecek işbirlikleri ele alınacak. Yerel yönetimlerimiz karşlılıklı olarak bilgi ve nedeyimlerini paylaşacak. Buradan güzel kararlar çıkacağına eminim. Kısa süre sonra da bu kararların uygulanabilirliğini göreceğiz. Her türlü taassuptan uzak, ahşap çavuş ilişkileri dışında halkın seçtiği yöneticilerimizle beraber bu çalıştayın yapılması son derece önemlidir ve  değerlidir. Sen ben diyerek değil, demokratik değerlerle çalışacağız. Bu çalıştaydan kaynakları israf etmeyerek, insana dokunan, kültürel ve sosyal ilişkilerimizi kuvetlendirecek projelerin üretilmesini ve yaşama geçirilmesini bekliyorum. Balkanlara yönelik çalışmalarımızın iç politikaya alet edilmeden milli vasfın muhafazası önemlidir. Burada belediye başkanlarımıza büyük görevler düşüyor. En büyük dileğim, her bir belediyemizin Balkan coğrafyasından kardeş belediyesi olsun. Bunu özellikle önemsiyorum. Mutlaka Balkanlara ulaşmalıyız. Bunu yaparken Balkanlardan gelen en büyük Türk olan Mustafa Kemal Atatürk´ün soydaşlarımıza ilgili söylediği sözler en büyük ilkedir. Şöyle der Mustafa Kemal Atatürk, “Onların bize yaklaşmasını bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gerekli. Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz. Tarih bağı kurmalıyız, folklor bağı kurmalıyız, bunları kim yapacak elbette biz.” Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün çizdiği bu vizyon ve anlayış bizim yol göstericimiz olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle çalıştayın hayırlı olmasını diliyor, katılan herkese şükranlarımızı sunuyor, bütün soydaşlarımıza Tekirdağ´dan selam ve sevgilerimizi gönderiyoruz” şeklinde konuştu.

ÇALIŞTAYDA, ÇALIŞMA GRUPLARI OLUŞTURULARAK BİLGİ PAYLAŞIMINDA BULUNULDU

Konuşmaların ardından çalıştay kapsamında Gençlik, eğitim ve kültür işbirliği, Ekonomik işbirliği ve Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Grupları oluşturularak, Balkan Ülkeleri ile dostluk ve işbirliğinin geliştirilmesi adına yapılması planlanan çalışmalar ve projeler ile ilgili görüş alışverişinde buılunuldu. Ayrıca pendemi dolayısıyla çalıştaya katılamayan yabancı misafirler de tele konferans yöntemi ile çalıştaya bağlanarak görüşlerini katılımcılarla paylaştılar.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarfından organize edilen ‘Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı´nda ayrıca ev sahibi belediye başkanları adına Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, misafir belediye başkanları adına ise Kıpçak Belediye Başkanı Oleg Garizan, Romanya Babadağ Belediye Başkanı Georgian Caraman, Mestanlı Belediye Başkanı İlkur Kyazım Mümün, Sfantu Gheorghe Belediye Başkan Vekili Toth Birtan Csaba, İpek Belediye Başkanı Gazmend Muhaxheri, Rojay Belediye Başkanı Rahman Huviç ve Merkez Jupa Belediye Başkanı Aryan İbrahim bir konuşma gerçekleştirerek görüşlerini paylaştılar ve çalıştayın hayırlı olması temennisinde bulundular.

 /resimler/2021-3/23/0814477223306.jpg/resimler/2021-3/23/0815005975619.jpg/resimler/2021-3/23/0815146598864.jpg/resimler/2021-3/23/0815251286545.jpg
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SÜLEYMAN KOZUVA MİLLETVEKİLİ AHMET ÇETİN ÇTSO BAŞKANI MI OLUYOR?
SÜLEYMAN KOZUVA MİLLETVEKİLİ AHMET ÇETİN ÇTSO BAŞKANI MI OLUYOR?
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva düzenlediği basın toplantısında 3 dönemdir başarıyla sürdürdüğü oda başkanlığına yapılacak olası oda seçimlerinde kesinlikle aday olmayacağını açıkladı.
KAPLAN; BİRİNCİ PARTİ OLACAĞIZ
KAPLAN; BİRİNCİ PARTİ OLACAĞIZ
Tekirdağ İyi Parti Milletvekili Enez Kaplan ORC araştırma şirketinin sonuçlarını sosyal medya hesapları üzerinden paylaştı
MÜSİAD 32 Yaşında, Türkiye için 32 Yıl
MÜSİAD 32 Yaşında, Türkiye için 32 Yıl
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Tekirdağ Başkanı Ramazan Doğan , MÜSİAD´ın kuruluşunun 32. Yılı nedeniyle yaptığı açıklamada, “1990 yılında bir grup genç iş adamının yüksek idealleri temelinde, İstanbul Mecidiyeköy´de başlayan yolculuk bugün Türkiye ve dünyanın 164 noktasında varlık gösteren, her milletten insanı aynı çatı altında buluşturup aynı ideal uğruna çalışarak büyük bir sermaye platformu olmanın vermiş olduğu gurur ve mutlulukla yoluna devam ediyor” dedi.
CHP TEKİRDAĞ VEKİLİ AYGUN:
CHP TEKİRDAĞ VEKİLİ AYGUN:
“ÇİFTÇİMİZİ YÜKSEK KİRADAN KURTARDIK”
DERNEĞİMİZ BUGÜNDE YENİDEN REFAH PARTİSİNİ AĞIRLADI
DERNEĞİMİZ BUGÜNDE YENİDEN REFAH PARTİSİNİ AĞIRLADI
Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, Tekirdağ il başkanı Mehmet Çakı ve ilçe Başkanları B. Trakya Gazeteciler derneğimizi ziyaret etti Dernek Başkanı Necmi Işıksal´ın Mayıs ayı içinde dernek adına Bulgaristan´da düzenlenecek sünnet şölenleri için görüşmeleri sağlamak amacıyla yurt dışında olması nedeniyle toplantıya katılamadı
AKPARTİLİLER;
AKPARTİLİLER;
“VALİMİZ AKPARTİ DEĞİL STK VE İŞ DÜNYASI TOPLANTISINA KATILDI”
Vizyondaki Filmler
Tekirdağ için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:39 08:26 13:23 15:43 18:02 19:35
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kanaatten hiç kimse ölmedi, hırsla da hiç kimse padişah olmadı.

MEVLANA (R.A)
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar. -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır.

İlginç Bilgiler 2
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız.

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
SAYFA EDİTÖRÜ

olayaktif@hotmail.com

RESMİ İLAN

Şuan herhangi bir ilan bulunmamaktadır.

İLETİŞİM

 Telefon  : 0 282 262 50 20

 GSM       : 0 538 501 00 00

 E-posta : olayaktif@hotmail.com