AYGUN; “HER YURTSEVER, TELEKOM´UN İÇİNİN BOŞALTILMASINA İSYAN EDER!”
Tekirdağ CHP´li Milletvekili İlhami Özcan Aygun çok kazanan kurumlar arasında bulunan Telekom´un yurt dışı firmalara peşkeş çekildiğini ve acısını ise Türk milletinin çektiğini ifade etti
Tarih: 12.5.2021 15:25:31/ 570okunma / 0yorum

Tekirdağ CHP´li Milletvekili İlhami Özcan Aygun çok kazanan kurumlar arasında bulunan Telekom´un yurt dışı firmalara peşkeş çekildiğini ve acısını ise Türk milletinin çektiğini ifade etti

Aygun gazetemize yaptığı açıklamada şunları ifade etti;

“Türkiye´nin en büyük bilgi-iletişim-telekomünikasyon şirketi olan Telekom, 24 Nisan 1995 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından kurulmuştur. Özelleştirildiği 2005 yılına kadar her yıl Kurumlar Vergisi rekortmenleri arasında ve yılda ortalama 2 milyar dolar kârı ile Türkiye´nin en kârlı kurumu olmuştur.

Ne var ki Telekom´un 2005´teki özelleşmesinde ihaleyi kazanan ve Telekom´un yüzde 55´ini alan Lübnanlı Hariri ailesinin Suudi Telekom Şirketi (STC) ile kurduğu Oger Telekomünikasyon, hiçbir yükümlülüğünü yerine getirmemiştir. Satın alma Oger Telecom´un Türkiye´de kurduğu OTAŞ adlı şirket üzerinden yapılmıştır.

TC Devleti´nin yüz akı olan Telekom, bugün zarar eden bir kuruma dönüştürülmüş, en değerli arazileri satılmış, elde edilen temettü Oger tarafından yurtdışına çıkarılmıştır.

Türk Telekom gerçeklerini, sanayicilerle yaptığım toplantıda ifade etmemin ardından AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel tarafından hedef alınmam üzücü ve düşündürücüdür. Ben Oger Telecom´un değil, TC Devleti´nin çıkarlarını savunurum. Oger´in bu özelleştirmeden para kazanmadığını, Türkiye´nin kazançlı çıktığını savunmak; vicdan, akıl ve ulusal onur ile bağdaşmaz. Ben, Türkiye Cumhuriyeti´nin milletvekiliyim. Telekom ihalesindeki usulsüzlükleri CHP olarak yapacağımız suç duyurusu ile ortaya koyarken, milletimizin ulusal değerlerinin nasıl peşkeş çekildiğini de kamuoyuna anlatacağız.

Şimdi Türk Telekom´un gerçeklerini rakamlarla kamuoyunun bilgisine sunmak istiyorum” dedi

1) Türk Telekom´un ihale sonrası Kurumlar Vergisi yüzde 30´dan yüzde 20´ye indirilerek, Oger Şirketi´ne çok büyük vergi avantajı getirilmiştir.

2) Özelleştirme sonrası tüm sabit telefon abonelerine sabit ücret konularak Oger Şirketi´nin fahiş kârlar elde etmesi sağlanmıştır.

3) Özelleştirme öncesi açıklanan telekomünikasyon sektörünün rekabete açılması gerçekleştirilmemiş ve Oger şirketinin fahiş tekel kârı elde etmesi sağlanmıştır.

4) Türk Telekom´un, arsalarının satılmasına göz yumulmuştur.

5) Özelleştirme öncesi söz verilen istihdam artışı gerçekleşmemiş, yatırımlar yapılmamış, fiyatlar düşürülmemiştir. Özelleştirilmeden önce 60 bine yakın çalışanı olan Telekom´un şimdi çalışan sayısı yarıya düşürülmüştür.

6) Özelleştirme sonrası Telekom hisselerinin banka kredilerine teminat verilmesine göz yumulmuştur.

7) Oger, 2007 yılında ödeyeceği taksitler için 4.3 milyar dolarlık kredi alarak, borcunu 4 yıl erken kapatmak suretiyle Telekom hisselerinin sahibi olmuştur. Ancak Oger A.Ş; borçlarını ödeyemediği için Telekom´daki hisselerini teminat göstererek; Akbank, Garanti Bankası ve İşbankası´ndan 4 milyar 478 milyon dolar ve 211 milyon 970 bin TL olan iki ayrı kredi çekmek suretiyle yeniden yapılandırmaya gitmiştir. Oger ne yazık ki Eylül 2016´dan bu yana 4,75 milyar dolarlık çektiği kredisinin üç ödemesini de yapmamıştır.

8- Kredi borcunu ödemediği için üç banka, Oger Telekomünikasyon´un (OTAŞ) hisselerine el konulması için Rekabet Kurumu´na başvurmuştur. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Oger´in Türk Telekom´daki hisselerinin yüzde 55´inin, krediyi veren Akbank, Garanti Bankası ve İşbankası´nın paydaş olacağı bir ortak girişim aracığıyla devredilmesine karar verildiğini de resmen açıklamak zorunda kalmıştır.

9) 2006-2015 yılları arasında yıllık temettü aktarımları hesaplandığında; Oger´in 6,54 milyar dolarlık Türk Tekelom kârını alıp götürdüğü ortaya çıkmaktadır. 2015 yılında 862 milyon lira kâr eden Türk Telekom, 2016`da 724 milyon lira zarar açıkladığı için de temettü dağıtmamıştır.

10) Oger yönetiminde Türk Telekom´un öz sermayesi eritilmiştir. Türk Telekom´un 7 milyar 690 milyar lira olan öz sermayesi, 2016 yılında 3 milyar 386 milyon lira düzeyine kadar düşmüştür. Toplam borçların öz sermayeye oranı ise 2013 yılından itibaren kritik düzeyleri aşmıştır. Bu oran 2005`te yüzde 67.38`ken, Türk Telekom´un zarar açıkladığı 2016`da yüzde 693.55 ile tepe düzeyine varmıştır. 2017 yılı sonu itibariyle Türk Telekom´un öz sermayesi 4 milyar 555 milyon lira, toplam borçları ise 24 milyar 593 milyon liradır. Türk Telekom´un 2017´de toplam borçlarının öz sermayesine oranı yüzde 539 civarındadır. 2018 yılı haziran ayı sonunda ise, Türk Telekom´un bilançosu borca batık durumda görünmektedir. Toplam borçların şirket öz sermayesine oranı yüzde 648´i geçmiştir.

11) Oger, temettüye devam etmek, 2013 yılında özelleştirme bedeli için aldığı kredinin finansmanı için daha büyük bir kredi almıştır. Bu noktadan sonra borçluluk oranı fırlamaya başlamıştır. 2005 yılında Türk Telekom´un toplam borçlarının toplam varlıklarına oranı yüzde 40.26 düzeyindeyken, bu oran 2013 yılında yüzde 70.8`e, 2018´in ilk yarısında ise bu oran yüzde 86,64´e yükselmiştir. Finansal kaldıraç oranı olarak da adlandırılan bu oranın genel olarak yüzde 50 civarında olması kabul edilebilir bulunmaktadır.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SÜLEYMAN KOZUVA MİLLETVEKİLİ AHMET ÇETİN ÇTSO BAŞKANI MI OLUYOR?
SÜLEYMAN KOZUVA MİLLETVEKİLİ AHMET ÇETİN ÇTSO BAŞKANI MI OLUYOR?
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva düzenlediği basın toplantısında 3 dönemdir başarıyla sürdürdüğü oda başkanlığına yapılacak olası oda seçimlerinde kesinlikle aday olmayacağını açıkladı.
KAPLAN; BİRİNCİ PARTİ OLACAĞIZ
KAPLAN; BİRİNCİ PARTİ OLACAĞIZ
Tekirdağ İyi Parti Milletvekili Enez Kaplan ORC araştırma şirketinin sonuçlarını sosyal medya hesapları üzerinden paylaştı
MÜSİAD 32 Yaşında, Türkiye için 32 Yıl
MÜSİAD 32 Yaşında, Türkiye için 32 Yıl
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Tekirdağ Başkanı Ramazan Doğan , MÜSİAD´ın kuruluşunun 32. Yılı nedeniyle yaptığı açıklamada, “1990 yılında bir grup genç iş adamının yüksek idealleri temelinde, İstanbul Mecidiyeköy´de başlayan yolculuk bugün Türkiye ve dünyanın 164 noktasında varlık gösteren, her milletten insanı aynı çatı altında buluşturup aynı ideal uğruna çalışarak büyük bir sermaye platformu olmanın vermiş olduğu gurur ve mutlulukla yoluna devam ediyor” dedi.
CHP TEKİRDAĞ VEKİLİ AYGUN:
CHP TEKİRDAĞ VEKİLİ AYGUN:
“ÇİFTÇİMİZİ YÜKSEK KİRADAN KURTARDIK”
DERNEĞİMİZ BUGÜNDE YENİDEN REFAH PARTİSİNİ AĞIRLADI
DERNEĞİMİZ BUGÜNDE YENİDEN REFAH PARTİSİNİ AĞIRLADI
Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, Tekirdağ il başkanı Mehmet Çakı ve ilçe Başkanları B. Trakya Gazeteciler derneğimizi ziyaret etti Dernek Başkanı Necmi Işıksal´ın Mayıs ayı içinde dernek adına Bulgaristan´da düzenlenecek sünnet şölenleri için görüşmeleri sağlamak amacıyla yurt dışında olması nedeniyle toplantıya katılamadı
AKPARTİLİLER;
AKPARTİLİLER;
“VALİMİZ AKPARTİ DEĞİL STK VE İŞ DÜNYASI TOPLANTISINA KATILDI”
Vizyondaki Filmler
Tekirdağ için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:39 08:26 13:23 15:43 18:02 19:35
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kıyamet günü herkes birbirinden davacı olur. Hatta tokuşan koyunlar bile..

Hz. Muhammed
-Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur.

İlginç Bilgiler
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız.

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
SAYFA EDİTÖRÜ

olayaktif@hotmail.com

RESMİ İLAN

Şuan herhangi bir ilan bulunmamaktadır.

İLETİŞİM

 Telefon  : 0 282 262 50 20

 GSM       : 0 538 501 00 00

 E-posta : olayaktif@hotmail.com