AKP´DEN YAPAY MERA SKANDALI
DOĞAL MERAYI BOZ, YAPAY MERA MÜJDESİ VER
Tarih: 12.5.2021 19:08:46/ 193okunma / 0yorum

DOĞAL MERAYI BOZ, YAPAY MERA MÜJDESİ VER

AKP, DOĞAL MERAYI BOZDU, ŞİMDİ YAPAY MERA YAPACAKMIŞ!

ÇEVRE BAKANLIĞI, MERALARA HAFRİYAT DÖKMEYİ ÖNGÖREN ÇED RAPORUNU ONAYLAMIŞ!

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren hattının yapım çalışmalarında ortay acıkan hafriyatın Tekirdağ´daki Karamemet/Ergene mera sahalarına dökülmesi sonucu hayvancılık sektörüne büyük darbe vurulduğunu belirterek, “ÇED Raporu yok mudur? Hafriyat neden hayvancılık yapılan meralara dökülüyor” diye sordu. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ise bozulan mera alanlarına 40 santim nebati toprak dökülerek drenajı yapılacağını, yapay mera tesis edileceğini ve 15 Haziran 2022´de çalışmaların tamamlanacağını söyledi. CHP Vekili Aygun, “Doğal merayı bozup, yapay mera yapıyorlar. Hem doğal mera yok oluyor hem de yapay mera için 14 ay sonrasına tarihleme yapıyorlar. Bu süreçte üreticinin uğrayacağı mağduriyeti yok sayıyorlar. Rize İkizdere´de doğa harikası yere taş ocağı için izin veren iktidar, doğal meraları yıkıp yapay mera yapmak istiyor” diye tepki gösterdi.

CHP Tekirdağ Vekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Kolin İnşaat´ın hızlı tren hattı çalışmalarında ortaya çıkan hafriyatı Trakya´daki mera alanlarına döktüğünü hem Ulaştırma Bakanı Dr. Adil Karaismailoğlu´na hem de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli´ye sordu. Proje için ÇED Raporu alınıp alınmadığı sorusuna yanıt isteyen Aygun, hafriyatın yağmur ile birlikte tarlalara akmaya başladığı anda tarım sektörünün de sıkıntıya gireceğine dikkat çekti.

ÇED RAPORU ONAYLANMIŞ!

Ulaştırma Bakanı Dr. Adil Karaismailoğlu, önergeye verdiği yanıtında; ÇED Raporu´nda bu olası etkilerin değerlendirildiğini, bu nedenle mera ıslah çalışmaları yürütüldüğünü söyledi. Karaismailoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´nın projeye ilişkin ÇED Raporu´na olumlu görüş verdiğini ve bölgede mera ıslah çalışmaları yürütüldüğünü ifade etti. Karaismailoğlu, inşaat faaliyetlerinden tarlaların etkileneceğini kabul ederken, asgari düzeyde etkilenme için azami hassasiyet gösterildiğini iddia etti.

YAPAY MERA YANITI!

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, aynı önergeye verdiği yanıtında Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi kapsamında ortaya çıkan nebati toprak ve hafriyat toprağı için Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğünce mera ıslahı projeleri hazırlatılarak İl Mera Komisyonu´na ibraz edildiğini bildirdi.  Bu hafriyat nedeniyle toprak ve bitki örtüsü bozulacak mera alanlarına arazi topoğrafyasına uygun dolgu yapılacağını kaydeden Pakdemirli, yapay mera müjdesini şöyle verdi:

“Tüm ıslah alanı 40 santim nebati toprak ile kaplanarak tesviye edildikten sonra drenajı sağlanarak yapay mera tesis edilecek ve 15 Haziran 2022 tarihinde çalışmalar tamamlanacaktır. Mera ıslah ve amenajmanı projeleri tamamlandığında mera alanlarının ot verim ve popülasyonu artacağından üretime ve üreticiye zarar veren bir durum söz konusu değildir.”

CHP´Lİ AYGUN´DAN TEPKİ

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, bu yanıta büyük tepki göstererek, şöyle devam etti:

“Ot verimi çok yüksek taze otlarla dolu doğal merayı bozuyorsunuz. Yapay mera için de 14 ay sonrasına tarihleme yapıyorsunuz. Aradaki kayıp süreyi dikkate almadığınız gibi yapay meranın aynı verimi sağlayacağını nasıl düşünüyorsunuz? Topoğrafyayı bozuyorlar. Hafriyattan dolayı arazi yükseliyor. Topoğrafik dengeler bozulduğu için orada üretim yapan çiftçinin arazisi ne olacak? Yandaki tarlalar alçakta kalacağı için bu tarlaları su basabilir. Yani ekolojik dengeler bozulacak. Hafriyat dökülen alana 40-50 santim nebati toprakla üretimden bahsediyorlar. Ayrıca doğal meralarda yem bitkisi ekimi ile gerçekleştirilmeyecek kendiliğinden oluşan bitki örtüsü var. Hayvanların et kalitesini arttıran kekik, nane, kuzu kulağı gibi değişik örtüler var. Bazı bölgelerde yetişen hayvanların etlerin daha lezzetli olması bundan kaynaklanıyor. Çünkü meraların zenginliği ile hayvan etinin zenginliği arasında doğru orantı var. Kâğıt üzerinde proje güzel ama uygulama sahasında mümkün görünmüyor.  Mera ıslahının 2022´de bitirilmesi ise mümkün değil. Doğal alanları bozup, hayal satıyorlar. Doğal olan her şeyi bozup yapay çözümler üreten bir iktidarla karşı karşıyayız. Rize İkizdere´deki doğa harikası yerleri taş ocağı ile talan etmek istiyorlar. Bitkiye, doğal örtüye, kuşa, kuzuya, koyuna, ineğe, geyiğe yani doğaya düşman bu iktidardan bir an önce kurtulmak lazım!”

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YAPAY MERA SKANDALI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Vizyondaki Filmler
Tekirdağ için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:39 08:26 13:23 15:43 18:02 19:35
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Mürşitlik alıcılık değil, vericiliktir…

Hacı Bektaşı Veli
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz.

İlginç Bilgiler 5
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız.

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
SAYFA EDİTÖRÜ

olayaktif@hotmail.com

RESMİ İLAN

Şuan herhangi bir ilan bulunmamaktadır.

İLETİŞİM

 Telefon  : 0 282 262 50 20

 GSM       : 0 538 501 00 00

 E-posta : olayaktif@hotmail.com